Nereidák kútja Budapest

Budapest, Nereidák Kútja, Ferenciek tere, Magyarország

1835-ben állították fel Budapesten, a Ferenciek terén Uhrl Ferenc alkotását, a Nerediák kútját.

1730 körül a ferences templom építéséhez szükséges víz nyeréséhez ástak eredetileg kutat, melyet díszesebbre váltottak, így készült el 1835-ben a Nerediák kútja. A kút talapzatát Fessl József kőfaragó, a két szoboralakot pedig Uhrl Ferenc szobrász készítette. Az első szoborral díszített pesti közkutat a klasszicista stílusú megoldás szerint a hasáb alakú talapzatot delfinek és kagylók, a félkör alakú medencéket pedig vízköpők díszítik.

A korsót tartó nereidák (a források, kutak, patakok és csermelyek gondozói a görög mitológiában) egymásnak háttal helyezkednek el: az egyikük fején korsót tartva áll, a másik fél térdre ereszkedve vizet merít.

A Ferenciek terének átrendezése miatt a szobornak költöznie kellett. 1899-ben Kőbányára szállították, hogy a Kőbánya-Alsó vasútállomás melletti kisvárosias parkot, a Liget teret díszítse. Itt állt 1976-ig, amikor a kőbányai városrendezés miatt, de főként a Kossuth Lajos és Petőfi Sándor utcák találkozásánál a forgalmat föld alá vezető, Y-alakú aluljárónak, így a Ferenciek tere gyalogos forgalomnak átadása következtében visszakerülhetett régi helyére. Az eredetileg sóskúti homokkőből való szobrokat ekkor Győri Dezső mészkőből újrafaragta.

Budapest, Nereidák Kútja, Ferenciek tere, Magyarország

Kövess minket Instagramon!

Kövesd Instagram oldalunk a legfrissebb fotós tartalmakért!